MISIJA VODEĆIH ORGANIZACIJA ZA ZAŠTITU MEDIJSKIH SLOBODA STIŽE U POSJET HRVATSKOJ

Misija Medijske organizacije jugoistočne Europe (SEEMO) s predstavnicima Europske federacije novinara (EFJ), OESS-a, Reportera bez granica (RSF), Europskog centra za tisak i slobodu medija i Međunarodnog novinarskog instituta (IPI), dolazi u trodnevni posjet Hrvatskoj povodom zabrinjavajućeg stanja u hrvatskim medijima. Ovo je prvi puta da je istovremeno toliko različitih organizacija koje pokrivaju medijske slobode i pravo novinara u zajedničkom posjetu Hrvatskoj.

U sklopu posjeta, od 21. do 23. lipnja, članovi misije sastat će se sa vlasnicima privatnih medija, urednicima, stručnjacima koji pokrivaju medijsku problematiku te novinarima koji su bili fizički napadnuti ili su doživjeli ozbiljne prijetnje. Predviđen je susret s predsjednicom RH i ministrom kulture u tehničkoj vladi, kao i predstavnicima novinarskih udruženja i drugih nevladinih organizacija, kažu u misiji.

Članovi misije su Renate Schroeder iz Europske federacije novinara, Jane Whyatt iz Europskog centra za tisak i slobodu medija, Scott Griffen iz Međunarodnog novinarskog instituta, Deniz Yazici iz OESS-a, Dr. Rubina Moehring iz Reportera bez granica te Boris Bergant i Oliver Vujović iz organizacije koja vodi misiju – SEEMO.

Misija će nakon trodnevnog posjeta Hrvatskoj sastaviti izvještaj o stanju slobode medija u Hrvatskoj. Inače, za SEEMO je ovo peta misija koju vodi u Hrvatsku od 2000. godine, ali prvi put je uključen ovako velik broj predstavnika vodećih organizacija za slobodu medija u Europi.

 

Podijeli objavu
Prethodni članakPR/Mediji clipping – pregled tjednih događanja 17. 06. 2016.
Sljedeći članakHRT pokrenuo akciju Stop huliganima #CRO – podržimo Vatrene, nenasilje i istinski sportski duh!
Hrvatsko novinarsko društvo utemeljeno je 18. prosinca 1910. godine, član je Međunarodne federacije novinara (IFJ) i broji preko tri tisuće članova. Ciljevi Hrvatskog novinarskog društva su: a) ostvarivanje profesionalnih interesa, etičnosti i slobode javnog izražavanja; b) promicanje Ustavom zajamčenih prava javnosti da bude izviještena o svim zbivanjima u društvu, te prava svake osobe na slobodu izražavanja, mišljenja i dostupnost svim javnim glasilima; c) čuvanje ugleda i dostojanstva profesije, d) zaštita novinara od samovolje izdavača i sprečavanje monopola; e) materijalna i socijalna zaštita novinara. Skupština je najviše tijelo upravljanja HND-om, koja bira predsjednika, Izvršni odbor, Nadzorni odbor, Vijeće časti i dio članova Upravnog odbora Fonda solidarnosti. Više možete pročitati na: www.hnd.hr//