Njemačka je možda pobijedila na Svjetskom prvenstvu u Brazilu, ali sudeći po dostupnim podacima i članku na Mashable, susrećemo se s drugim finalom između društvenih mreža Facebooka i Twittera.

Prije nego je prvenstvo počelo, dvije društvene mreže su poduzele sve što su mogle da postanu platforma za real-time razgovore o najvećem sportskom događaju na svijetu.

I Facebook i Twitter su objavili impresivne statistike kroz utakmice, naglašavajući da su neke utakmice postavile nove rekorde u engagementu. Zvuči impresivno, no društvene mreže će samo nastaviti imati više trenutaka za postavljanje rekorda i imati šansu za dodatni rast.

Prošli ponedjeljak Facebook je objavio da su imali tri milijarde interakcija – kroz likeove, komentare, postove – od strane 350 milijuna korisnika tijekom cijelog Svjetskog prvenstva. Krajem istog dana Twitter je objavio da su korisnici podijelili 672 milijuna tweetova povezanih sa Svjetskim prvenstvom.

Po ovim podacima čini se da je Facebook očiti pobjednik. Nakon svega, na Facebooku je bilo više korisnika koji su pričali o Svjetskom prvenstvu nego mjesečno aktivnih korisnika na Twitteru. Ako se uspoređuje baza korisnika koja je pet puta veća od baze korisnika na Twitteru – to je bilo i očekivano. Zapravo, Facebook i Twitter su “igrali sličnu igru”, iako se natječu za različite stvari.

Za Twitter ulozi su bili visoki tijekom Svjetskog prvenstva, nakon što su dionice došle na tržište, a investitori su postali zabrinuti oko enagagementa oko društvenih mreža i slabog rasta korisnika. Različite analize su rekle da će Svjetsko prvenstvo pomoći tom problemu, bar kratkoročno.

Rast korisnika i engagementa nije bila glavna briga za Facebook, koji je već najveća društvena mreža u svijetu. Umjesto toga, Svjetsko prvenstvo je poslužilo kao mogućnost za Facebook da se dokaže kao real-time platforma te oduzme razgovore i marketinške napore Twitteru.

Iako je tijekom utakmica postojao značajni engagement, različiti analitičari i marketeri smatraju da Svjetsko prvenstvo nije pomoglo u postavljanju Facebooka kao real-time platforme. Svepristuni memes, marketinški trikovi i slično tijekom utakmica su se prvenstveno događali na Twitteru.

Konačno, čini se da ni Facebook ni Twitter nisu dobili ono što su htjeli od Svjetskog prvenstva, ali su i jedna i druga društvena mreža uživale u rastu aktivnosti od strane korisnika i brendova te nitko nije imao problema s lošom podrškom ili prekidom rada.

Možda će se bolje znati koliko je Svjetsko prvenstvo pomoglo Facebooku i Twitteru nakon što prijave zaradu krajem mjeseca. Do tad, jasno je da su obje društvene mreže tužne zbog kraja prvenstva i da se i jedna i druga mogu smatrati pobjednicima.

Screen-Shot-2014-07-14-at-12.23.06-PM