S porastom važnosti i broja online medija svjedočimo i pojavi sve većeg broja različitih alata za praćenje online medija koji uglavnom koriste programe zanimljivih imena takozvane crawlere, spidere ili botove, koji posjećuju web stranice i indeksiraju sadržaj pripremajući ga za pretraživanje, a jedan od takvih programa koristimo i mi u Press clippingu.

Kao rezultat većinom se dobije jedna gomila informacija vrlo slična onoj što se dobije jednostavnim ukucavanjem pojma u Google tražilicu. I dok je za mnoge alate za praćenje online medija koji su dostupni na tržištu to ujedno i konačan proizvod koji se korisnicima nudi više ili manje pročišćen, kod nas je to sirovi materijal koji tek treba obraditi ‘ ručno’.

U praksi to znači da ćemo mi svaku takvu objavu dodatno pregledati i procijeniti je li ona stvarno relevantna za korisnika, recimo je li ‘Znanje’ u objavi samo generički pojam ili naziv tvrtke. I to je suština procesa u pozadini praćenja svih grupa medija – softversko pretraživanje i ‘ručno’ filtriranje. Razlika je samo u načinu na koji se materijal prikuplja, prebacuje u digitalni oblik kao što je u slučaju tiskanih medija, te u programima, bazama i aplikacijama koje se koriste za obradu i pretraživanje različitih grupa medija.

Zbog rastuće važnosti online medija, praćenje online medija i alati vezani za takvo praćenje svakako su vrlo zanimljiv i izazovan segment posla, ali to je samo jedan dio usluge koje nude agencije za praćenja medija. Bez obzira na probleme s kojima se bore tiskani mediji oni i dalje ne gube na svojoj relevantnosti pa je tako razvoj alata za praćenje i obradu tiskanih medija i dalje u našem fokusu, a ističu se dvije stvari.

Prva je preciznost čitanja teksta (zbog čega trenutna verzija našeg softvera koristi najnoviju verziju programa za prepoznavanje teksta) dok je druga dostupnost arhive, što je posebno važno kod tiskanih medija, koji nisu, kao objave na webu, lako dostupni. Korisnici Press clippinga ne samo da imaju pristup arhivi svojih objava već imaju i mogućnost pretraživanja cjelokupne arhive tiskanih medija unatrag nekoliko mjeseci.

Općenito, kad se radi o softveru koji se koristi u praćenju medija možemo govoriti o dvije stvari koje se žele postići. S jedne strane, softver mora olakšati posao zaposlenima na poslovima praćenja medija, to jest omogućiti brzinu i preciznost obrade informacija: prepoznavanje relevantnih informacija iz medija, njihovo selektiranje, filtriranje i grupiranje informacija. S druge strane, razvoj softvera usmjeren je na ono što je važno korisnicima press clipping usluga: način i dinamiku na koji se informacije dostavljaju, njihovu dostupnost te preglednost izvještaja. Još prije deset godina imali smo korisnike koji su tražili da im se clipping izvješća faksiraju. Danas veliki broj naših korisnika clipping pregledava na zaslonima svojih pametnih telefona ili preko eCLIP-a.

eCLIP je web portal na kojem korisnik može u svakom trenutku pregledati objave od tog dana, pristupiti arhivi svojih objava, složiti različita statistička izvješća, izraditi graf ili pronaći određene objave. Koristiti uslugu ‘u pokretu’ danas je normalna stvar pa je tako i clipping našim korisnicima dostupan u svakom trenutku zahvaljujući eCLIP-u, koji je uz to dizajniran u tehnologiji koja se automatski prilagođava različitim vrstama uređaja – desktop računalu, tabletu ili pametnom telefonu. Ništa manje ‘user-friendly’ nisu niti izvješća koja korisnici primaju mailom. Svaki članak je popraćen svim važnim informacijama kao što su datum objave, površina, položaj koji članak zauzima na stranici i slično, dok je uz svaki prilog s radija ili televizije navedeno u kojoj emisiji je prilog emitiran, termin, autor, trajanje itd. Kako bi se olakšalo snalaženje u izvještaju dodatno su podcrtane i ključne riječi.

Bilo bi teško pobrojati i navesti sve detalje koje našim korisnicima omogućavaju da u svakom trenutku budu informirani o svemu što se o njima zanimljivim temama piše u medijima te da pri tome štede vrijeme. U Press clippingu se oduvijek marljivo vodi i ažurira lista želja korisnika koja služi kao orijentir kod svakog razvoja novog ili nadogradnje trenutnog softvera. Navodno je prva press clipping agencija bila osnovana još davne 1879. godine.

I dok suština uvijek ostaje ista – dostaviti klijentu relevantne informacije iz medija – tehnologija koja se za to koristi mijenja se velikom brzinom i iznova pred nas postavlja nove izazove.

Sandra Žamijan
Voditeljica Odjela praćenja medija

press clipping

press clipping - novine - prglas